۲۱ طرح عالی برای چینش صندلی آمفی تئاتر- بخش دوم

21 طرح عالی برای چینش صندلی آمفی تئاتر

در مقاله ۲۱ طرح عالی برای چینش صندلی آمفی تئاتر- بخش اول در رابطه با یکی از فرم های چیدمان صندلی آمفی تئاتر در سالن آمفی تئاتر صحبت کردیم اما فرم های دیگر را در سری دوم از این مقاله معرفی میکنیم و ۱۰ طرح پیشنهادی باقیمانده را در سری دوم این مقاله معرفی میکنیم.

۲- فرم جایگاه گسترده برای تماشاچیان (Wide Fan)

در این فرم٬ صندلی آمفی تئاتر در داخل یک زاویه ۱۳۰ درجه قرار میگیرند. این به تماشاگران کمک میکند تا به اجرا کننده نزدیک تر باشد و اجرای نزدیک تری را تجربه کنند و همچنین این زاویه دادن منجر میشود که این فرم برای اجرای سخنرانی بهتر باشد. این فرم مزیت نزدیک تر کردن تماشاچی به اجراکننده را دارد (مخصوصا برای کنسرت ها)

 ارائه فیلم در چنین سالن هایی دشوار خواهد بود٬ زیرا که صفحه نمایش نیاز به موقعیت مناسب دارد و البته باید صفحه نمایش به قدری بزرگ باشد که امکان تماشا برای بینندگان وجود داشته باشد.  و البته در این طرح٬ هرچه بیشتر از صحنه تئاتر دور شوید٬ دید برخی از تماشاگران محدود میشود. سالنی که جایگاه تماشاچیانش بیشتر از ۱۳۰ درجه زاویه داشته باشد٬ عمدتا محدود به سخنزانی ها و چنین فعالیت هایی میشود.

انواع طرح های Wide Fan

طرح ۱-wide Fan
طرح ۱-wide Fan
طرح2-wide Fan
طرح ۲-wide Fan
طرح 3-wide Fan
طرح ۳-wide Fan
طرح4-wide Fan
طرح ۴-wide Fan
طرح5-wide Fan
طرح ۵-wide Fan
طرح 6-wide Fan
طرح ۶-wide Fan
طرح 7-wide Fan
طرح ۷-wide Fan

مثال ها:

تئاتر ملی بزرگ چین / Paul Andreu

تئاتر ملی بزرگ چین
تئاتر ملی بزرگ چین

تئاتر Ulumbarra/ معماری Y2

تئاتر Ulumbarra
تئاتر Ulumbarra

سالن کنسرت Limoges/ معماران Bernard و Tschumi

سالن کنسرت Limoges
سالن کنسرت Limoges

۳- صحنه ۴/۳ (The 3/4 Arena)

صحنه ۴/۳ فرمی است که از آمفی تئاتر های روباز یونان باستان الهام گرفته شده است. صحنه ۴/۳ یک زاویه  ۱۸۰-۲۷۰  درجه را شامل میشوند. ارتباط شنوایی و بینایی بین تماشاگر و خواننده بهبود یافته است و میتواند منجر به بهبود دید مخاطب شود و مخاطب بهتر بتواند صدای اجرا کننده را بشنود . با این حال ٬ ارائه های مبتنی بر فیلم تقریبا غیر ممکن است و نیازمند یک طرح جایگزین برای سالن سینما می باشید به عنوان مثال میتوانید تعدادی از صفحه نمایش های کوچکتر را به گونه ای در کنار هم بچینید که فضا را پر کنند و نیازمند یک صفحه نمایش بسیار بزرگ نباشید.

انواع طرح های 3/4 Arena

طرح ۱- Arena 3.4
طرح ۱- Arena 3/4
طرح 2- Arena 3.4
طرح ۲- Arena 3/4
طرح 3- Arena 3.4
طرح ۳- Arena 3/4

مثال ها:

تئاتر Han/ معماران Stufish Entertainment

تئاتر Han
تئاتر Han

تئاتر Dee and Charles Wyly/ معماران REX + OMA

تئاتر Dee and Charles Wyly
تئاتر Dee and Charles Wyly

تئاتر Hardelot/ استودیو Andrew Todd

تئاتر Hardelot
تئاتر Hardelot

۴- طرح های دیگر

 ۳ طرح ذکر شده در بالا٬ از رایج ترین طرح هایی هستند که برای چینش صندلی های سالن های آمفی تئاتر استفاده میشوند اما تنها طرح هایی که برای چینش صندلی آمفی تئاتر استفاده میشوند٬ نیستند. گزینه های دیگری نیز موجود هستند مانند چینش صندلی آمفی تئاتر به فرم صحنه گود(Arena Stage) که در این طرح تماشاگران ٬ به صورت ۳۶۰ درجه ٬ اطراف صحنه را به طور کامل پر میکنند . این نوع طرح برای سالن های آمفی تئاتر بسیار بزرگ مناسب است به عنوان مثال یکی از مکان هایی که از این طرح برای چینش سالن آمفی تئاتر استفاده کرده است٬ سالن سلطنتی آلبرت هال می باشد.

از مزایای این فرم٬ ارائه اجرا به صورت ۳۶۰ درجه میباشد بنابراین به این شکل شما میتوانید تماشاگران بیشتری را به اجراکنندگان نزدیک کنید. اما این فرم صحنه اجرا را محدود و کوچکتر میکند. بدیهی است که این نوع چیدمان صندلی آمفی تئاتر تماشاگران بیشتری را به اجراکننده نزدیک میکند اما در عین حال محدودیت های خاصی را نیز ایجاد میکند از جمله اینکه در هر زمان در حین اجرا ٬ ارائه دهنده تنها در مقابل یه عده خاصی از تماشاگران قرار دارد علاوه بر آن فضای صحنه اجرا محدود است و امکان گسترش آن وجود ندارد.

سالن Elbphilharmonie
سالن Elbphilharmonie

 یکی دیگر از طرح هایی که میتوان استفاده کرد٬ سبک وینیارد (Vineyard style) می باشد که صندلی آمفی تئاتر در این طرح مانند بلوک های کوچکی در طبقات مختلف با ارتفاع های مختلف حتی در بخش پشتی صحنه نیز چیده میشوند. یکی از سالن هایی که از این طرح برای چینش سالن آمفی تئاتر استفاده کرده است ٬ سالن Elbphilharmonie در هامبورگ است.

سالن آمفی تئاتر Bijlmer
سالن آمفی تئاتر Bijlmer

طرح متفاوت دیگری که داریم٬ طرح سالن آمفی تئاتر Bijlmer است که یک طرح ترکیبی از End Stage  و  ¾ Arenaاست که صندلی آمفی تئاتر های اطراف قابل جمع شدن هستند و در صورتی که مایل باشید و تعداد مخاطبان بیشتر از اندازه ای باشد که با طرح  End Stage قابل چیدن باشد ٬صندلی آمفی تئاتر های اطراف را نیز میتوانید اضافه کنید و آن را به طرح ¾ Arena تبدیل کنید. این طرح بسیار مبتکرانه است و میتوان سایر طرح ها را نیز با هم ترکیب کرد.

  • نویسنده : مدیر سیستم
    • امتیاز :
    • 0
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1398/02/29
  • تعداد مشاهده : 202 بار
نظرات کاربران
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تمامی حقوق این سایت متعلق به شركت ثنكو می باشد.