ویژگی های سالن همایش چندمنظوره

ویژگی های سالن همایش چندمنظوره

ویژگی های یک سالن همایش ٬با توجه به نوع وقایعی که در آن اتفاق می افتد ٬متفاوت می باشد. سخنرانی های در یک کنفرانس با جلسه کاری و یا یک نمایش آمفی تئاتر ٬ وقایع مختلفی هستند که هر کدام ویژگی های خود را دارند به عنوان مثال موسیقی در یک نمایش باید واضح و فراگیر باشد تا صدا به طور یکسان در تمام سالن همایش شنیده شود و تعادل صوتی برقرار باشد و از مشکلاتی همچون ارتعاش و یا اکو صدا جلوگیری شود. بنابراین با توجه به کاربری سالن همایش ٬ ویژگی های مختلفی نیز سالن همایش باید داشته باشد که از جمله مهم ترین این ویژگی ها٬ صندلی همایش مناسب و استاندارد میباشد. در این مقاله به برخی از ویژگی های اساسی سالن همایش میپردازیم.

قابلیت پخش یکسان صدا

 وقایعی که نیاز به صدای بلند دارند مانند کنسرت ها بایستی صدا ٬ به نوعی کنترل شود تا تماشاگرانی که در ردیف اول نشسته اند اذیت نشوند . سقف سالن همایش باید انعکاس دهنده و پخش کننده صدا باشد (نباید جذب کننده صدا باشد) تا صدا را در سالن همایش منعکس کند و صدا بلند و واضح شنیده شود . ۳۰ تا ۵۰ درصد بالای سقف آزاد باشد تا نیروی فرا صوت خارج شود و باعث انعکاس صدا گردد. سطح سقف باید قابلیت پخش شوندگی صدا را داشته باشد تا مشکلی در شنیدن صدا به وجود نیاید و صدا قطع نشود. قسمت های پایینی و دیوارهای پشتی نزدیک به شنوندگان هم باید قابلیت انعکاس دهندگی و پخش کنندگی داشته باشد و صدا را جذب نکند تا صدا بلند و واضح باشد و از اکو صدا از دیوار پشتی جلوگیری شود.

با قرار دادن لایه هایی برای جذب و پخش صدا در قسمت داخلی سقف و دیوارهای بالایی ٬ انعکاس و بلندی صدا کنترل می شود و فرکانس متوسط جذب و فرکانس بالا پخش میشود. میزان جذب و پخش بستگی به بزرگی فضای سالن همایش دارد. سالن های همایش بزرگ ( بیشتر از ۱۰ متر مکعب به ازای هر صندلی همایش٬ سالن همایش بزرگ محسوب میشود) نیاز دارند تا حدود ۵۰ درصد دیوار قسمت بالا خاصیت پخش کنندگی داشته باشند. در حالیکه سالن های همایش کوچک (۷ تا ۱۰ متر مکعب به ازای هر صندلی همایش٬ سالن همایش کوچک محسوب میشود) باید حدود ۲۵ درصد دیوار قسمت بالایی خاصیت پخش شوندگی را داشته باشند. معمولا سالن های کوچکتر از ۷ متر مکعب به ازای هر صندلی همایش٬  به اندازه کافی برای پخش موسیقی پر انعکاس نیستند و تنها میتوان از آنها به عنوان سالن های مناسب برای سخنرانی استفاده نمود. در اینگونه سالن ها٬ میزان بسیار کمی خاصیت جذب کنندگی صدا مورد نیاز است.

مشکلاتی همچون اکو شدن صدا و قطع و وصل شدن صدا به وسیله خاصیت پخش کنندگی diffusion  و diffsorption جلوگیری میشود.

اندازه و شکل سالن همایش

یک سالن همایش باید به طور میانگین بین ۷.۸ تا ۹.۲ متر مکعب به ازای هر صندلی همایش بزرگ باشد. اگر از حداقل اندازه استفاده شود ٬ این سالن برای سخنرانی ها و پخش فیلم مناسب میباشد (میتواند به عنوان سالن سینما استفاده شود)و برای مناسبت هایی مانند کنسرت مناسب نیست. سالن هایی که برای پخش موسیقی ویا برای کنفرانس استفاده میشوند و گاهی ممکن است در آن فیلم پخش شود ٬ میتوانند اندازه ای برابر ۱۰ متر مکعب به ازای هر صندلی همایش داشته باشند. سالن هایی که کاربری های مختلفی دارند (سالن همایش چندمنظوره) و برای مناسبت های مختلف استفاده میشوند معمولا به شکل مستطیل هستند و عمق آنها بیشتر از  عرضشان است.

سقف سالن همایش

سقف سالن همایش
سقف سالن همایش

اگر ابعاد و اندازه سالن همایش طبق استاندارد های ذکر شده باشد٬ یک سقف فلزی استاندارد معمولا استفاده میشود اما اگر اندازه سالن همایش بسیار بزرگ باشد(بیشتر از ۵۰ متر مکعب به ازای هر صندلی همایش) به یک سقف فلزی پرفراژ شده آکوستیک با جاسازهای فایبرگلاس نیاز است.

دیوارهای بالایی

دیوارهای کناری و عقبی معمولا فضایی هستند که به diffsorptionبرای کنترل انعکاس کلی نیاز دارند. پوشش ایده آلی که برای این بخش میتوان استفاده کرد٬ پنل های BAD آر پی جی (RPG’s BAD Panels) است.  این پنل ها قابلیت جذب بسیار خوبی در فرکانس های متوسط دارند درحالیکه فرکانس های بالا را که برای واضح بودن و تعادل کلی صوت در سخنرانی ها لازم است ٬ حفظ و پخش می کنند.

از پنل های BAD با ضخامت ۲’’ بر روی دیوار هایgypsum boarو پنل های BAD با ضخامت ۴’’ بر روی دیوارهای بتنی سیمانی concrete walls استفاده شود. معمولا در حدود ۵۰ درصد از دیوار عقبی قسمت بالا (بالاتر از ۸’-۰” و پایین ابرهای سقفی انتهایی ترین قسمت) می بایست diffsorption داشته باشد. معمولا درحدود ۳۰ درصد از دیوار های قسمت بالایی باید از diffsorption استفاده نمایند.

پوشش های Diffusive می توانند عمقی از ۱” تا ۱۲” داشته باشند. آنها باید از اول کار با شکل و ساختار دیوار هماهنگ شوند تا در آن پنهان شوند و با بیرون آمدن از دیوارها فضا را اشغال نکنند.

دیوارهای پایینی

دیوارهای قسمت پایینی و دیوارهای عقبی (پایینتر از ۸’ – ۰”) باید سخت و محکم باشند و خاصیت منعکس کنندگی و پخش کنندگی داشته باشند. این کار می تواند با استفاده از PRG Diffusor Blox بدون درز و رنگ شده (nonslotted & painted)به صورت مقرون به صرفه ای انجام گردد و همچنین می توان از پوشش های چوبی باکیفیت تر مانند Flutter Free  یا QRDs و یا Diffractals استفاده نمود.

اگرچه پوشش های چوبی باکیفیت گرانتر هستند اما آنها در مقادیر کمتری استفاده می شوند و تنها در قسمتهای بسیار حساس از آنها استفاده می شود.
سیستم پخش صدا diffusion دیوار عقبی باید بین ۳’ – ۰” و ۷’-۰” بالاتر از کف باشد. فضای باقیمانده دیوار عقبی را می توان به رنگ مشکی و یا gypsumدر آورد.
سیستم diffusion دیوار های پایینی باید بین  ۲’ – ۰” و ۷’-۰” بالاتر از کف قرار بگیرد و بهترین استفاده از آنها در جلوی سالن همایش می باشد بخصوص در دیوار های کناری زاویه دار پایینی که معمولا در کنار فضای صحنه قرار دارند. دیوار های پایینی در نیمه عقبی سالن همایش را می توان به رنگ gypsum board  و یاconcrete در آورد.

کف سالن

کف سالن همایش
کف سالن همایش

کف سالن همایش که صندلی همایش بر روی آن قرار دارد باید سخت و محکم و منعکس کننده صدا باشد برای مثال VCT و یا بتن رنگ شده stained concrete. تنها راهروها و محل های گذر باید با فرش های کم تراکم فرش شوند.

ابرهای استفاده شده در سالن همایش

انواع مختلفی از ابرها وجود دارد، از یک شکل منحنی ساده گرفته(شکل موجی تک شعایی(  تا منحنی های ساده در هر دو جهت (شکل موجی دو شعایی ) که از این ابرها در بخش های مختلفی از سالن همایش استفاده میشود که در ادامه به هر کدام میپردازیم:

 1. اگر بخواهیم از ابر در سقف استفاده کنیم٬ ابر های آکوستیک که منعکس کننده و ساطع کننده صدا می باشند باید در زیر سقف آویزان شوند و با راهروها و زوایای دید از اتاق کنترل و بلند گوها هماهنگ شوند.
 2. ابر های دیگری نیز داریم که در سالن همایش استفاده میشوند که یکی از آنها ابرهای پیش صحنه نام دارند و ابرهایی هستند که دقیقا در قسمت جلوی صحنه قرار دارند. باید زاویه ای بین ۱۰ تا ۱۵ درجه داشته باشند و باید ۳ تا ۵ درجه بالاتر از صحنه قرار داشته باشد تا فضای لازم برای قرار گرفتن سیستم های بلند گو بوجود آید.
 3. نوع دیگری از ابرهای استفاده شده در سالن همایش ابرهای میانی نام دارد٬ ابرهایی که در قسمت میانی سالن همایش قرار دارند باید به صورت افقی قرار بگیرند تا صدا را به قسمت عقبی سالن همایش منعکس کنند.
 4. آخرین نوع ابری که در سالن همایش استفاده میشود ابرهای عقبی هستند. ابرهای عقبی سالن همایش باید زاویه معکوس داشته باشند تا صدا را به انتهایی ترین صندلی همایش منعکس کنند و از اکو شدن صدا از دیوار بالایی قسمت عقب سالن همایش جلوگیری نمایند.

صندلی همایش

اصلی ترین بخش سالن همایش همانطور که گفته شد صندلی همایش میباشد زیرا صندلی همایش باید راحتی را برای حضار که در برخی همایش ها تا ۸ ساعت روی صندلی همایش می نشینند فراهم کند که راحتی صندلی همایش بستگی به شکل و فرم پشتی و نشیمنگاه صندلی دارد تا از خستگی و ناراحتی حضار جلوگیری کند. در رابطه با صندلی همایش مقالات بسیاری در سایت ثنکو موجود است که شما میتوانید با توجه به آن مقالات صندلی همایش مناسب را انتخاب نمایید.

سیستم های صوتی و تصویری سالن کنفرانس


صوت

بازتاب صوت و اکو ممکن است سیگنال های صوتی را تخریب کنند. به همین دلیل است که در استودیوهای حرفه ای ضبط صدا از مواد جاذب صدا استفاده می شود. موادی مانند موکت و پرده و نورگیرهایی که پوشش پارچه ای دارند٬ بهترین انتخاب برای اتاق کنفرانس هستند.  به علاوه سقف هایی با کاشی کاری های ضد صوت و پاد آوا بازتاب صوت و تاثیرات اکو صدا را کاهش می دهند.

میکروفون

میکروفون هایی که به صورت تخصصی برای اتاق کنفرانس استفاده می شوند بسیار حساس می باشند. میکروفون های سالن کنفرانس که به صورت مرکزی تعبیه می شوند این امکان را برای بیشتر میکروفون ها بوجود می آورند تا صدا را از فاصله ۲٫۵ متری دستگاه دریافت کنند. از حرکت دادن میکروفون در زمان کنفرانس اجتناب کنید چرا که این کار باعث می شود اکو گیر ها٬ کارایی خودشان را از دست بدهند و ایجاد بازتاب و صداهای ناهنجاری بشود و به این ترتیب در جریان جلسه کنفرانس اختلال پیش می آید.

سیستم های صوتی و تصویری سالن کنفرانس
سیستم های صوتی وتصویری سالن کنفرانس

با وجود اینکه بیشتر میکروفون های ویدئو کنفرانس ها معمولا در وسط میز کنفرانس تعبیه می شوند، در بعضی از سالن های بزرگ لازم است تا از چند ورودی استفاده شود که شامل میکروفون هایی است که در سقف و دیوارها تعبیه می شوند. میکروفون هایی که در نزدیکی اسپیکر ها تعبیه می شوند صدای بازتاب ایجاد می کنند و احساس بدی را برای شنونده ها بوجود می آورند.

سیستم نمایش

از دو نوع سیستم نمایش می توان برای سالن کنفرانس استفاده کرد، پروژکتورها و صفحه های نمایش مسطح. پروژکتورها تصاویر بزرگتری را نمایش می دهند و نسبت به صفحه نمایش های مسطح هزینه کمتری هم دارند. اگرچه مسائل زیادی وجود دارند که باید مد نظر قرار بگیرند. نور پنجره ها و همچنین نورپردازی های داخلی ممکن است کیفیت تصویری که از طریق پروژکتور پخش می شود را کاهش دهد. در سالن هایی که نور زیادی وجود دارد تنها چاره این است که از پروژکتورهایی استفاده شود که لومن بسیار بالایی دارند. لومن نسبت تابندگی لامپ به نور محیط در اتاق است.

پروژکتورهایی با لومن بالا بسیار گران می باشند و ممکن است برای شرکت ها صرفه اقتصادی نداشته باشند. به علاوه بعضی از این پروژکتورهای قوی٬ فن هایی با سر و صدای زیاد دارند که میزان صداهای محیطی را افزایش می دهد و شرایط را برای حضار سخت می کند.

 • نویسنده : مدیر سیستم
  • امتیاز :
  • 2
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1398/01/20
 • تعداد مشاهده : 222 بار
نظرات کاربران
سعید

سعید

        خیلی عالیه سالنش
      
پاسخ دادن 0 0

samavatei

samavatei

        ok خیلی عالی هست ممنون
      
پاسخ دادن 1 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تمامی حقوق این سایت متعلق به شركت ثنكو می باشد.