تجهیز سالن همایش

تجهیز سالن همایش
مرکز همایش یا سالن همایش سازه های عظیم و مجهزی می باشند که برای برگزاری کنفراس ها و همایش ها طراحی و آماده شده اند.تجهیز سالن همایش از تخصص های اصلی ثنکو می باشد. این ساختمان ها از سالن های کنفراس و سالن های اصلی بزرگ برای برپایی مراسم رسمی یک همایش می باشند.

به طور معمول یک سالن اصلی وجود دارد که بزرگ ترین سالن در مرکز همایش ها می باشد که محل برگزاری مراسم افتتاحیه و اختتامیه می باشد.
سالن همایش با توجه به مسائل به مسائل علوم اکوستیکی و تجهیز سالن همایش شامل تجهیزات سمعی و بصری و مبلمان خاص برای برگزاری سمینارها، همایش ها و جلسات عمومی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.
سالن همایش دارای مکانی به نام صحنه (سن) می باشد که جایگاهی برای سخنرانی و برگزاری مراسمات گوناگون است.

تجهیز سالن همایش


 
در طراحی و اجرا و تجهیز سالن همایش مواردی از قبیل مسائل زیبایی شناختی و معماری و دکوراسیون، موارد فنی و استاندارد های بسیاری باید در مورد تجهیزات سیستم های صوت و تصویر، نورپردازی، سن نمایش سالن، نوع و جنس و ارگونومی صندلی ها ، کفپوش و پوشش دکوراتیو دیوار و آکوستیک حرفه ای سالن و... رعایت شود.

سیستم صوتی و آکوستیک سالن همایش


 سیستم صوتی و آکوستیک سالن همایش


اولین مورد تجهیز سالن همایش، سیستم صوتی و آکوستیک می باشد.
زمانی که شما وارد یک سالن همایش می شوید ممکن است معماری خیره کننده و جذاب، نورپردازی عالی، سیستم های صوتی، موکت ها، شیشه کاری ها، پوشش های دیوار و نقاشی ها برای شما جالب و جلب توجه کنند اما نکته مهم این است که شرکت کنندگانه در یک همایش برای این موضوعات دور هم جمع نشده اند.
آن ها برای این در یک سالن هماش حضور یافته اند که بتونند گوش دهند و از سخنرانی ها و یا نطقی که جریان دارد مطالبی را یاد بگیرند.
زیبایی یک سالن یک ظاهر و جلوه خارجی می باشد و باطن قضیه بازتاب صدا و یا همان آکوستیک است که شرکت کنندگان بتوانند درست به مطالب گوش فرا بدهند و از آن استفاده لازم را ببرند.

ما در این جا به طور مختصر و مفید در مورد آکوستیک سالن های همایش صحبت میکنیم.
1.در سالن همایش هر شرکت کننده و یا شنونده تنها یک دهم از یک درصد صدای پراکنده شده از بلندگو را مستقیم می شنود که به آن صدای مستقیم گفته می شود و مابقی صوت را صدای غیر مستقیم می گویند که وظیفه مهندسین آکوستیک، استفاده از صدای غیر مستقیم است چون زانی صدای غیر مستقیم نادیده گرفته شود و به درستی از آن استفاده نشود سالن صدای خوبی ندارد.
تفاوت بین یک سالن همایش با صدای خوب و یا بد در جمع آوری و پردازش همین امواج می باشد.
2.مهم ترین هدف سالن همایش، درک کامل صحبت ها و اتفاقات در جریان می باشد. از این رو باید سکوت لازم حکم فرما باشد تا شنوندگان بتوانند صحبت ها را بشنوند.
صحبت ها باید بلندی لازم را داشته باشد تا به صورت شفاف و روشن شنیده شود.
سروصدا این شفافیت صدا را ازبین می برد. حال این سوصدا ممکن است ناشی از صدای سیستم تهویه هوا تا صدای پای افراد در راهرو باشد.
دو دسته وجود دارد: هیاهوی پیوسته که به آن صدای پیوسته می گویند و صدای اکو و انعکاس صوتی که از بلندگو پخش می شود که آکوستیک می گویند.
صدای ضمیمه، صدای می باشد که زمانی شخص سخنران سکوت می کند شما آن صدا ها را می شنوید مثل صدای ترانس لامپ ها، صدای هیس هیس سیستم صوت، صدای فن، صدای دستگاه تهویه، حتی صدای ماشین حمل زباله، سیستم گرمایشی و سرمایشی، شیرآب، آب سردکن ها و... می باشد.
نکته جالبی که در مورد صدای ضمیمه وجود دارد این است که وجود هر صدایی باعث تولید صداهای بیشتر می شود.
بیشتر صدای تولیدی از بلندگو ها به طور مستقیم قابل شنیدن نمی باشد اما از شرکت کننده ها می گذرد و شروع به انعکاس در سراسر می شود.
اگر انعکاس صدا قوی باشد و منبع آن را تشخیص دهیم، به آن اکو گفته می شود و اگر انعکاس زیادی در یک لحظه به گوشمان برخورد کند و جهت آن را تشخیص ندهیم آن را بازتاب می گویند.
در یک سالن همایش خوب باید اکو و بازتاب مناسب و تحت کنترل باشد که از وظیفه مهندسین صوت در سالن همایش می باشد که باعث می شود سخنران و حضار اذیت نشوند.

نورپردازی سالن همایش

تجهیز سالن همایش

دومین مورد از تجهیزات سالن همایش نورپردازی آن می باشد.
همان گونه که می دانید تصویر بهتر از کلمات صحبت می کند پس با مشاهده حالت های سخنران در زمان سخنرانی مطالب و احساس سخنران در زمان بیان مطالب بهتر درک می شود.
هدف اصلی نورپردازی سالن همایش ایجاد محیطی با نور یکسان و متعادل و به حداقل رساندن فضاهای است که در سایه وجود دارد.
همچنین نور مستقیم نباید در زاویه لنز دوربین باشد. سیستم فلورسنت پخش کننده و گرماتاب غیر مستقیم برای این کار مناسب می باشد و امکان تنظیم نور را محیا می کند.
نورپردازی های مستقیم شدید مثل نورافکن باعث سایه های سنگینی می شود و برای محیط سالن های کنفراس مناسب نمی باشد.
معمولا از گرماتاب غیرمستقیم و فلورسنت های پخش کننده به صورت ترکیبی برای نورپردازی استفاده می کنند که انعطاف پذیری لازم را برای کاربر دارد.

صندلی های سالن همایش

تجهیز سالن همایش


در آخر از موارد تجهیز سالن همایش، به صندلی های مورد استفاده در سالن می پردازیم.
امروزه برنامه ها و فیلم ها هر روزه طولانی تر می شود که گاها به سه ساعت به طول می انجامد. نشستن بر روی صندلی در تمام این لحظات بسیار طولانی می باشد و آن ها باید بر روی صندلی خود احساس آرامش داشته باشند تا لذت کافی را از برنامه ببرند.
در تولید صندلی های سالن همایش باید از فوم های مناسب و پیشرفته و پلاستیک های یک تکه استفاده شود و طراحای آن ها باید مناسب با حالت بدن باشد.
بهتر است پشتی صندلی ها ارتفاع مناسبی داشته باشد به گونه ای پس از سال ها استفاده حالت خود را از دست ندهند.پارچه های صندلی باید فیر قابل نفوذ باشد تا درصورت ریختن نوشیدنی و شکلات و غیره مشکلی به وجود نیاورد و به راحتی تمیز شود.
صندلی های تاشو باید به طوری باشند که بدون تولید هیچ سر و صدای باز و بسته شود.بااستفاده مکانیسم جهش و با کمک قدرت جاذبه به راحتی و آرامی تغییر حالت دهد و باعث ناراحتی افراد در صندلی های کناری به وجود نیاورد.
همچنین دسته های تاشو باعث می شود که افراد فضای بیشتری برای حرکت در اختیار داشته باشند.
در کنار راحتی و استحکام بحث زیبایی شناختی هم باید رعایت شود. صندلی ها باید با دکور محیط متناسب باشد و زیبایی محیط را چندین برابر کند.
صندلی همایش باید بر روی زمین ثابت باشد و برای به حداکثر رساندن فضای رفت و آمد بین ردیف ها باید کفی ها متحرک و تاشو باشد. به طور معمول صندلی ها به صورت کامل مبله می باشد تا راحتی مدنظر را به حضار ارائه دهد.
درانتهای هر ردیف یک چراغ طراحی و به کار گرفته شده است.شماره صندلی و ردیف ها باید مشخص باشد و ردیف های مخصوص افراد ناتوان جسمانی هم مشخص و تعبیه گردد.
جنس رویه صندلی باید جاذب رطوبت باشد و باعث تعریق نشود در واقع صندلی بتواند تنفس کند.ارتفاع دسته صندلی نباید به قدری بلند و یا کوتاه باشد که برای تکیه دادن آرنج و یا ساعد مجبور باشید دست خود را بیش از اندازه بالا و یا پایین ببرید چون باعث درد در نواحی کتف، شانه و گردن می شود.
صندلی ها باید آرگونومی باشد که  سبب کاهش استرس جسمی و روحی و روانی باشد، درصورتی که صندلی ها آرگونومی مناسب نداشته باشد ممکن است باعث دردستون مهره ها، گردن، شانه، بازو و حتی خواب رفتگی عضلات و ... باشد.
در اینجا درباره تجهیز سالن همایش به طور خلاصه آشنا شدیم و شما برای اجرای سالن همایش آن را به یک تیم متخصص بسپارید که بدون هیچ نگرانی یک سالن همایش را اجرا کند و تمامی قوانین را رعایت کنند تا یک سالن متناسب و مناسب شما به شما ارائه کنند.

 • نویسنده : مدیر سیستم
  • امتیاز :
  • 3
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1396/03/09
 • تعداد مشاهده : 3787 بار
نظرات کاربران
بهرامی

بهرامی

        سلام بابت تجهیز سالن از شما جنابعالی ومهندسین مجربتون تشکر ویژه داریم درپناه خداوندبزرگ موفق باشید 
      
پاسخ دادن 0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

تمامی حقوق این سایت متعلق به شركت ثنكو می باشد.