تجهیزات سالن

آمفی تئاتر یا تماشاخانه (در زبان فارسی) مکانی است در فضای باز که در آن به اجرای نمایش و سر گرمی می پردازند، که یکی از شناخته ترین و قدیمی ترین آن بنای کولوسئوم در روم می باشد.

تجهیز سالن آمفی تئاتر

تجهیز سالن آمفی تئاتر

کولوسئوم در روم ایتالیا

البته یک تعریف دیگر هم برای این واژه تعریف شده است مکانی است بسته که در آن هنرپیشگان داستانی را به نمایش در می آورند و تئاتر بازی می کنند.

تجهیز سالن آمفی تئاتر


 
ما در این مطلب قصد داریم درباره استاندارد های طراحی و تجهیز سالن آمفی تئاتر صحبت کنیم.
برای تجهیز سالن آمفی تئاتر شما باید اصول و استاندارد های آن را رعایت کنید، که در اینجا ما به همراه اصول طراحی سالن آمفی تئاتر گردآوری کرده ایم.
مواردی که باید در طراحی و تجهیز سالن آمفی تئاتر در نظر گرفت

ورودی:

ورودی سالن باید به روشی طراحی شده باشد که افراد پشت درب تجمع نکنند و تهیه بلیط و یا سایر تشریفات سریع و منظم انجام گردد. برای جلوگیری از تجمع، قرار گرفتن به صورت صف(خطی) بسیار مناسب است.
به صورت خطی برای 6 نفر حدود 3 متر فضای مناسبی مبی باشد پس نتیجه میگیریم بهترین چینش برای ورود افراد که به سرعت باشد چینش صف یا خطی می باشد.

سالن انتظار:

پس از ورودی، شما وارد سالن انتظار می شوید. در سالن انتظار به ازای هر 6 نفر یک متر مربع فضا لازم است.
اگر سالن آمفی تئاتر ما ظرفیت سیصد نفر داشته باشد ما برای نفرات به پنجاه متر مربع فضا برای سالن انتظار نیاز داریم و این فضا برای این است که افراد متراکم قرار بگیرند و ما برای اینکه افراد راحت تر باشند و فضای آزادتری داشته باشند، مقدار فضای سالن انتظار را در سه ضرب می کنیم یعنی برای 300 نفر حدود 150 متر مربع فضا برای سالن انتظار مناسب می باشد.

مکانی که باید در سالن انتظار قرار بگیرد کافی شاپ می باشد. در کافی شاپ برای آشپزخانه و کانتر فروش فضای حدود 15 متر مربع و برای هر میز چهار نفره حدودا 6 متر در نظر می گیریم.
اگر در هر سانس اجرا 50 نفر قصد استفاده از کافی شاپ را داشته باشند ما نیاز به 12 میز چهار نفره داریم پس در نتیجه به حدود نود متر فضا نیاز داریم که در کنار آن فضای آشپزخانه هم تعبیه شده است.

مکان دیگری که در سالن انتظار قرار دارد سرویس بهداشتی می باشد که نباید در دید کامل باشد البته باید به این نکته هم توجه کنید که باید به راحتی در دسترس باشد. فضای حدود 23 متر برای شش سرویس بهداشتی و توالت کافی و مناسب می باشد.

حجم فضا:

حجم فضا بر حسب شرایط آکوستیکی به این گونه می باشد، تئاتر ها حدودا 5 متر مکعب و اپرا حدود شش الی هشت متر مکعب برای هر تماشاچی است البته توجه کنید به دلیل تهویه هوا حجم فضا نباید از این مقدار کمتر باشد.

سالن اجرا:

ظرفیت تماشاگران به طرح انتخاب شده و محدودیت های سمعی و بصری بستگی دارد البته عوامل دیگر از قبیل سطوح دید، خط دید، آکوستیک، اندازه و شکل صحنه و تراکم رفت و آمد در آن دخیل می باشد.

طول ردیف:

باید برای هر سه الی چهار راهرو یک درب خروجی جانبی به عرض یک متر لحاظ کنید و برای هر راهرو 16 صندلی و حداکثر 25 صندلی مناسب می باشد.
شما باید برای هر یک از حضار به صورت نشسته مساحت حداقل نیم متر مربع را در نظر بگیرید.

تجهیز سالن آمفی تئاتر

نسبت های قسمت تماشاگران:

1.    دید مناسب و مطلوب بدون حرکت با حرکت جزئی چشم حدود 30 درجه
2.    دید مطلوب با حرکت جزئی سر و حرکت چشم حدود 60 درجه
3.    بیشترین زاویه ادراک بدون حرکت سر حدود 110 درجه
4.    با حرکت کامل شانه و سر میدان درک 360 درجه می باشد.

فضای خدماتی پشت صحنه:

اتاق لباس:

این مکان یکی از اصلی ترین و مهم ترین فضای سالن اسن که طراحی آن به گونه ای باشد که کاملا خصوصی و تمام حریم ها برای خانم ها رعایت شود.مکان لازم برای هر نفر حدود 5 متر مربع می باشد که برای 7 نفر با هشت کمد حدود پنجاه متر مربع می باشد. همچنین باید به این توجه داشته باشید که یک انبار لباس با متراژ حدود شش متر مربع هم باید در آن تعبیه شود.

اتاق گریم:

اتاق گریم باید مستقیما به صحنه متصل باشد و باید به گونه ای باشد که فاقد هرگونه سر و صدای باشد و این اتاق باید نور کافی داشته باشد.
فضایی که مورد نیاز گریمور می باشد تا گریمور به راحتی بتواند کار خود را انجام دهد و اطراف بازیگر حرکت کند حدود 80/2 متر مربع می باشد که اگر سه مجری گریم وجود داشته باشد به فضای حدود 50/8 متر مربع موردنیاز می باشد همچنین اتاق گریم باید سرویس بهداشتی هم داشته باشد.

اتاق نور و صدا:

اتاق نورپرداز و صدابردار مشترک می باشد، این اتاق باید به گونه ای باشد تا به صحنه مستقیم دید  داشته باشند به همین خاطر این مکان در پشت صحنه و در ارتفاع می باشد کمترین فضا برای نورپرداز به همراه دستگاه پروژکتور و 4 عدد نورانداز حدود شش متر مربع و برای صدا بردار با دستگاه و ضبط صدا حدود پنج متر مربع می باشد البته این مکان باید انبار با ابعاد 12 متر مربع داشته باشد.

اتاق کارگردان:

این فضا در کنار قسمت اجرا می باشد که بتوانید به طور مستقیم به اجرا دید داشته باشد و باید به گونه ای باشد که دیده نشود و برای این مکان حدود9 مترمربع کافی می باشد.

اتاق گروه موسیقی:

این بخش جز مهم ترین بخش های سالن آمفی تئاتر و تئاتر می باشد چون اجرای موسیقی منظم و زیبا در سکانس های گوناگون از کار های تئاتر می باشد. این فضا باید در قسمت کم صدا قرار گیرد و به نحوی باشد که سرپرست بر تمام گروه نظر داشته باشد و آن ها را کنترل نمایند. ابعاد مناسب برای گروه حدود 16 متر مربع کافی می باشد که 4 متر مربع آن به مکان نگهداری ساز ها اختصاص دارد.

اتاق استراحت گروه:

این اتاق جایی می باشد که گروه قبل از اجرای خود در آنجا تمرکز کرده و بعد از اجرا در آنجا استراحت می کنند که 8 کاناپه و یک میز برای یک گروه 16 نفره کافی می باشد که حدود 40 متر مربع فضا نیاز دارد.

اتاق مطالعه:

در این مکان گروه سناریو خود را می خوانند و با هم تمرین می کنند که برای مطالعه ی 20 نفر 42 متر مربع مناسب است.

اتاق مصاحبه:

شامل یک میز و ده صندلی می باشد که 16 متر مربع لازم می باشد

 تجهیز سالن آمفی تئاتر

قسمت اداری سالن آمفی تئاتر

اتاق رئیس:

این اتاق معمولا با اتاق جلسات ترکیب می شود که در ابعاد 35 متر مربع می باشد. این مکان باید از لحاظ استراتژیک در بهترین مکان قرار گیرد.

حسابداری و انفور ماتیک:

حدود 16 متر مربع برای بخش حسابداری و یک فضای 5 متر مربع برای بایگانی و برای مرکز کامپیوتر حدود 16 متر مربع لازم است.

اتاق آرشیو:

حدود 9 متر مربع برای مسئول آرشیو و 20متر مربع برای مرکز اسناد سالن و 16 متر مربع برای بایگانی که حدود پانزده فایل را در خود جای داده، نیاز است.

بخش خدماتی

موتورخانه:

موتور خانه باید به گونه ای باشد که بتواند به همه سالن سرویس لازم را ارائه نماید و برای آن حدود 50 متر مربع در نظر بگیرید.

انبار مرکزی:

ابعاد این انبار حدود 25 متر مربع کافی است زیرا برای بخش های مختلف انبار در نظر گرفته و تعبیه  شده است.

پارکینگ:

فضای لازم برای پارکینگ حدود 750 متر مربع است که برای 42 خودور سبک کافی است که اگر در زیر ساختمان باشد باید تهویه مناسب و رمپ هم در نظر گرفته شود.

تجهیز سالن آمفی تئاتر

ما در این مطلب درباره تجهیز سالن آمفی تئاتر و اوصل طراحی آن با شما صحبت کردیم، امیدواریم این
 مطلب برای شما مفید باشد.

تمامی حقوق این سایت متعلق به شركت ثنكو می باشد.